energia słoneczna

Energia słoneczna – jakie są rodzaje ogniw słonecznych?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić 4 różne typy ogniw słonecznych. Pierwsze z nich to ogniwa selenowe, a kolejne to: ogniwa krzemowe, barwnikowe i polimerowe. Warto wspomnieć jednak o tym, że producenci działający na naszym rynku oferują jedynie panele fotowoltaiczne, które oparte są na krzemie. Energia słoneczna może być wykorzystana nie tylko w domu, ale również w dowolnym przedsiębiorstwie.

Monokrystaliczne ogniwa słoneczne

energia słonecznaMonokrystaliczne ogniwa słoneczne wyprodukowane są z pojedynczych kryształków krzemu, które poprzecinane są na bardzo niewielkie kawałki. Ogniwa te charakteryzują się ciemną barwą, dlatego też są łatwe do rozpoznania. Panele wykonane z monokrystalicznych ogniw wyróżniają się bardzo dużą żywotnością i wysoką sprawnością, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Monokrystaliczne ogniwa pozwalają przetworzyć nawet do 22% energii słonecznej. Jedyną wadą ogniw fotowoltaicznych tego typu jest dość wysoka cena.

Polikrystaliczne ogniwa słoneczne

Bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie także polikrystaliczne ogniwa słoneczne, które wyprodukowane są z kolei z polikrystalicznych kryształków krzemu. Ogniwa te można rozpoznać po niebieskiej barwie. Główną cechą charakterystyczna ogniw polikrystalicznych jest olbrzymia odporność i konkurencyjna cena. Jeżeli chodzi o samą sprawność paneli słonecznych to wynosi ona od 14% do 18%. Osoby, które interesuje darmowa energia słoneczna, powinny postawić w pierwszej kolejności na ogniwa polikrystaliczne. Według wielu specjalistów z branży, to właśnie one najlepiej sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych.

Amorficzne ogniwa słoneczne

W chwili obecnej najbardziej zaawansowane technologicznie są amorficzne ogniwa słoneczne, które produkowane są z niewykrystalizowanego krzemu. Ogniwa te można rozpoznać nie tylko po bordowym zabarwieniu, ale również po tym, że są nieco mniejsze w rozmiarze od swoich konkurentów. Niestety tego typu elektrownie słoneczne mogą pochwalić się wydajnością na poziomie od 6% do 10%. Największą zaletą jak łatwo się domyśleć jest bardzo przystępna cena, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *