Jak wybrać inteligentne oświetlenie

Jak wybrać inteligentne oświetlenie?

Decydując się na zakup inteligentnego oświetlenia, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Znaczenie ma zarówno ilość potrzebnych źródeł światła, jak i rodzaj sterowania czy ogólne zastosowanie systemu. W przypadku ewentualnych planów rozbudowy w przyszłości, istotne pozostają możliwości integracji z kolejnymi urządzeniami.

Identyfikacja źródeł światła

W najbardziej rozbudowanych systemach inteligentnego oświetlenia, występuje możliwość identyfikacji dostępnych źródeł światła. Pozwala to na przydzielanie im stałych funkcji, a także wydawanie poleceń bezpośrednich. Sterowanie może się odbywać zarówno za pomocą panelu ustawień na pilocie, smartfonie czy tablecie, jak i głosowo. Inteligentne oświetlenie pozwala na zaprogramowanie scen świetlnych. Pozwalają one np. na uzależnioną od pory dnia zmianę barwy światła, a także dostosowanie poziomu natężenia oświetlenia w zależności od rodzaju wykonywanego w pomieszczeniu zajęcia.

Forma sterowania

Inteligentnymi źródłami światła można sterować nie tylko bezpośrednio z wnętrza mieszkania. Dysponując kontrolerem obsługującym router, da się obsługiwać system z praktycznie każdego miejsca z dostępem do internetu. Funkcja ta pozwala na wyłącznie światła po opuszczeniu mieszkania, a także włączenia go jeszcze przed powrotem do domu. W ten sposób można też stworzyć zabezpieczenie antywłamaniowe w trakcie wyjazdu, symulując w godzinach wieczornych obecność domowników.

Inteligentne żarówki

Jedną z ważniejszych części składowych systemu sterowania są inteligentne żarówki. Ich wybór warto oprzeć na protokołach i standardach sieciowych kompatybilnych z innym domowym wyposażeniem smart. Najpopularniejsze technologie znajdują zastosowanie w systemach większości producentów. Jako oświetlenie dekoracyjne dobrze sprawdzają się lampy RGB, ale nie należą do najbardziej praktycznych. W formie ogólnego źródła światła zwykle wykorzystywane są urządzenia, które emitują dobrej jakości światło białe. Pod uwagę należy wziąć zarówno ilość emitowanego światła w lumenach, jak i sposób świecenia – kierunkowy lub rozproszony.