Taryfa C12a, czyli rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dzięki wdrożeniu odpowiedniej taryfy możliwe jest zaoszczędzenie nawet 30% wydatków na rachunku za energię. W przypadku firm większość korzysta z taryfy C11, czyli takiej, która oferuje stałą stawkę przez cały dzień. Bardzo często okazuje się jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie taryfa C12a, czyli dzieląca dzień na dwie różne stawki.

Użytkownicy taryfy

Polskie firmy bardzo często decydują się skorzystać z taryfy C12a. Jest to rozwiązanie dla użytkowników sieci niskiego napięcia – do 40 kW, a przy tym jedynie dla przedsiębiorstw –  nie klientów indywidualnych. Istnieją tylko dwa wyjątki od tej reguły – z taryfy C12a mogą korzystać także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a także osoby budujące dom czy inną nieruchomość. W drugim z wymienionych przypadków konieczne jest bowiem korzystanie z prądu budowlanego, a więc wybranie taryfy dla energii sprzedawanej przez zakład elektryczny w celu zasilenia budowy nieruchomości.

Godziny taryfy

C12a to taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na godziny szczytu oraz te poza szczytem. W pierwszym wypadku stawka za kWh jest wyższa, natomiast w drugiej strefie – niższa. Godziny te mogą być różne w zależności od dostawcy prądu. Najczęściej jednak przyjmuje się, że szczyt poranny ma miejsce między 8:00 a 11:00, natomiast popołudniowy w godzinach 20:00-21:00 latem oraz 17:00-21:00 zimą.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw

C12a jest więc odpowiednią taryfą dla takich firm, które są w stanie zaplanować swoją działalność tak, by większe zużycie energii przypadało w godzinach pozaszczytowych. Z tego rozwiązania korzystają głównie średnie i małe przedsiębiorstwa, którym łatwiej jest podzielić w ten sposób zadania. W przypadku większych firm urządzenia zwykle muszą pracować przez cały dzień, co sprawia, że bardziej optymalna staje się taryfa C11 z niezmienną stawką. Do dyspozycji firm są jednak również inne taryfy – chociażby C12b z tańszą taryfą w godzinach nocnych.