Zadaniem systemu białych certyfikatów jest wspieranie produktywności energetycznej. Przedsiębiorcy starają się o uzyskanie tego rodzaju świadectwa z myślą o otrzymaniu dodatkowych środków pieniężnych za zrealizowanie przedsięwzięć modernizacyjnych.
Białe certyfikaty – od czego zacząć?

Starania o przyznanie świadectwa wydajności energetycznej w postaci białego certyfikatu należy rozpocząć od zgłoszenia zamiaru realizacji przedsięwzięcia mającego na celu zmniejszenie zużycia energii w przedsiębiorstwie. Podanie należy zgłosić do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w formie wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej. We wniosku muszą znaleźć się informacje dotyczące m.in. rodzaju przedsięwzięcia i miejscu jego realizacji, średniej ilości energii zaoszczędzonej w ciągu roku dzięki zrealizowaniu inwestycji i okresu uzyskiwania oszczędności liczonego w latach. Konieczne jest także załączenie do wniosku dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej wraz z oświadczeniem wnioskodawcy.
Przedsiębiorca może zgłosić dowolną liczbę wniosków, gdyż nie ma narzuconych żadnych ograniczeń ilościowych. Ważne jest to, aby zgłaszać wnioski jeszcze przed rozpoczęciem przedsięwzięcia a nie w jego trakcie czy też po zakończeniu realizacji inwestycji.
Dalsze etapy
Kolejnym etapem pozyskiwania białego certyfikatu jest ocena wniosku o wydanie świadectwa o efektywności energetycznej przez Urząd Regulacji Energetyki. Na wydanie świadectwa wnioskodawca może czekać do 45 dni od daty jego złożenia. Dotyczy to oczywiście wyłącznie prawidłowych wniosków. Jeśli w złożonym wniosku brakuje jakiś dokumentów czy też danych, przedsiębiorca otrzymuje wezwanie do uzupełnienia nieprawidłowości/braków, na co ma siedem dni. W przypadku niedokonania stosownej korekty, wniosek zostaje automatycznie odrzucony, na skutek czego nie będzie rozpatrywany.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i otrzymania świadectwa przedsiębiorca jest zobligowany do zrealizowania zgłoszonego przedsięwzięcia. Następnym krokiem jest zlecenie wykonania audytu, który potwierdzi uzyskane oszczędności energii w wyniku przeprowadzonej modernizacji. Bardzo ważne jest to, aby uzyskane oszczędności były zgodne z wartością podaną we wniosku. Po zakończeniu przedsięwzięcia należy zawiadomić o tym fakcie Prezesa URE. W zawiadomieniu muszą obowiązkowo znaleźć się załączniki w postaci oświadczenia i audytu efektywności energetycznej.