Aby móc korzystać z energii elektrycznej, konieczne jest podpisanie umowy ze sprzedawcą prądu. To jednak nie wystarczy, by prąd dotarł do odbiorcy końcowego. Konieczna jest także aktywność drugiego podmiotu, czyli dostawcy energii elektrycznej, który odpowiedzialny jest za przesyłanie zakupionego prądu przy pomocy sieci elektroenergetycznej.
Zmiany na rynku energii
Rok 2007 to moment dużych zmian. Właśnie wtedy rozdzielono od siebie czynność sprzedaży i dostawy prądu. Od tego czasu są to dwie usługi świadczone przez odrębne podmioty. Sprzedażą zajmują się sprzedawcy prądu, a jego dostawą do odbiorcy końcowego – dostawcy energii elektrycznej nazywani też dystrybutorami. Sprawia to, że na rachunku za prąd można zauważyć opłaty dystrybucyjne takie jak stała i zmienna opłata przesyłowa, opłata abonamentowa, jakościowa oraz opłata przejściowa. Nad ochroną praw dostawców energii elektrycznej tak, by mogli się efektywnie rozwijać, czuwa Urząd Regulacji Energetyki odpowiedzialny między innymi za zatwierdzanie i kontrolowanie taryf dystrybucyjnych energii elektrycznej czy regulowanie wysokości opłat przejściowych.
Obniżenie rachunków za prąd
Od momentu, w którym nastąpiło oddzielenie od siebie czynności sprzedaży oraz dostawy prądu dystrybutorzy energii zaczęli zarządzać konkretnymi obszarami Polski. Oznacza to, że w danej miejscowości za dostarczanie prądu będzie odpowiedzialny tylko jeden dostawca. Nie ma więc, jak dokonać jego zmiany. Inaczej jest jednak ze sprzedawcami prądu – podczas gdy opłaty dystrybucyjne będą takie same dla wszystkich użytkowników sieci na danym obszarze, opłaty związane ze sprzedażą będą różnić się w zależności od podmiotu, z którym zawarło się umowę sprzedaży prądu. Możliwa jest więc zmiana sprzedawcy energii i wybranie oferty bardziej korzystnej, a tym samym obniżenie rachunków za prąd. Warto też pamiętać, że nie zawsze zmiana dostawcy musi okazać się konieczna – w wielu przypadkach optymalne ceny pozwoli uzyskać już sama zmiana taryfy – na przykład z G11 na G12 czy G12w.