elektromobilność

Elektromobilność w Polsce i na świecie

Elektromobilność jest pojęciem znajdującym się na pierwszym miejscu w rankingach odnośnie motoryzacyjnych słów roku, które przygotowuje się na podstawie przeprowadzonych analiz ankiet wypełnianych przez przedstawicieli z branży motoryzacyjnej. To także tematyka różnych wydarzeń, dyskusji oraz publikacji na światową skalę. Dlatego też elektromobilność, zdaje się nie być wyłącznie chwilowym trendem. 

Elektromobilność na świecie 

Obecnie pionierami w elektromobilności europejskiej, są zdecydowanie kraje Beneluksu i kraje skandynawskie, które wyprzedzają pozostałe państwa o przynajmniej parę lat. Za dużą przewagę Skandynawów na drodze do transportu bezemisyjnego, stoją na pewno państwowe dotacje, jak również duża gama różnych zachęt, które powstały na skutek między innymi skonsolidowanej współpracy rządu, ośrodków rozwojowych, badawczych, uniwersytetów i świata biznesu. Do roku 2025, Norwegia zaplanowała zupełne porzucenie sprzedaży spalinowych pojazdów. Elektromobilność (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja) bezsprzecznie ma przed sobą spore szanse na rozwój z uwagi na ciągle rosnącą świadomość odnośnie wyzwań mających związek z klimatycznymi zmianami. 

Elektromobilność w Polsce

elektromobilność

Z uwagi na typ i wysokość wprowadzanych instrumentów wsparcia ocenia się, iż w roku 2025 po drogach krajowych będzie się poruszało od 62 do 300 tysięcy elektrycznych pojazdów. W latach 2030-2040 rynek aut zero- oraz nisko emisyjnych w kraju dojrzeje, a szybkość jego rozwoju powinna się ustabilizować. 

Z końcem 2019 roku, w życie weszło rozporządzenie ministra energii odnośnie wsparcia kupna nowych aut z unijnych środków Funduszu Transportu Niskoemisyjnego. Według planów, z początkiem roku 2020, zaczęły obowiązywać dopłaty do kupna elektrycznych aut, które wynoszą do 37,5 tysięcy złotych. Dzięki nim kupno samochodu mającego napęd elektryczny stało się bardziej opłacalne, co może wspomóc popularyzację elektromobilności. Aby móc otrzymać dofinansowanie do kupna samochodu elektrycznego, należy złożyć stosowny wniosek.