panele fotowoltaiczne

Podstawowe informacje o panelach fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to coraz częściej rozważana kwestia, wtedy kiedy na przykład ktoś buduje nowy dom, lub chce zmodernizować już istniejący. Inwestor taki najczęściej słyszał coś o tym, że panele się opłacają i że mają wiele zalet, niestety zbyt wielu ich nie zna. Warto zatem nieco rozwiać wątpliwości odnośnie do paneli fotowoltaicznych.     

Panele solarne- gdzie montować 

Najczęstszym mitem, jaki słyszy osoba, która chce zamontować panele fotowoltaiczne, jest ten, który dotyczy miejsca montażu. Obiegowa opinia mówi, że najlepiej montować panele słoneczne na dachu, ale niestety nie jest ona prawdziwa. W rzeczywistości ogniwa solarne powinniśmy montować najlepiej na gruncie. Warto też powiedzieć, że wykonujemy to wtedy, kiedy są do tego możliwości. Możliwości te są to między innymi wystarczająca ilość wolnej przestrzeni na działce oraz brak zacienienia działki. Tego typu rozwiązanie montażu paneli słonecznych jest doskonałe z kilku powodów. Jeden z nich jest taki, że możemy na poziomie ziemi ustawić naszą siłownię słoneczną pod takim kątem oraz w takim kierunku, w jakim będzie ona najwydajniej pracowała. Dodatkowo montaż i serwis paneli fotowoltaicznych jest łatwiejszy i tańszy na poziomie gruntu niż na dachu kilka metrów nad ziemią. 

Jakie panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne?

Druga sprawa dotyczy tego, jakie rodzaje ogniw fotowoltaicznych zastosuje inwestor. Do wyboru ma dwa. Pierwszy to panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, drugi to panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Ogniwa monokrystaliczne są droższe, cechują się czarną barwą i co najważniejsze są bardziej wydajne. Ogniwa polikrystaliczne są ciemnogranatowe, są tańsze i mniej wydajne. Samo suche porównanie cech tych dwóch rodzajów paneli fotowoltaicznych nikomu nie da jasnej odpowiedzi na pytanie, co jest bardziej opłacalne. Do tego trzeba mieć fachową wiedzę, a przede wszystkim trzeba sprawdzić jakiej mocy potrzebujemy i jakie mamy możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych.