Przepisanie licznika prądu elektrycznego

Przepisanie licznika prądu – co warto wiedzieć?

Decyzja o wynajęciu mieszkania, lokalu użytkowego czy też innej nieruchomości to często poważne przedsięwzięcie. Z tej prostej przyczyny zarówno najemca, jak i wynajmujący powinni dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć się przed niewywiązywaniem się z obowiązków jednej ze stron. Jednym z elementów takiego zabezpieczenia jest przepisanie licznika.

Licznik prądu elektrycznego – dlaczego warto go przepisać?

Część najemców, szczególnie tych, którzy wynajęli nieruchomości mieszkaniową, rezygnuje z przepisania licznika prądu elektrycznego. Nie jest to rozsądne posunięcie, ponieważ może skutkować koniecznością zapłacenia przez najemcę nie swoich rachunków za energię elektryczną. Jak dostawca może zmusić do tego najemcę? Odcinając prąd w nieruchomości.

Jeżeli przepisanie licznika prądu elektrycznego nie miało miejsca, to dostawca nie może wiedzieć, że rzeczywistym użytkownikiem nieruchomości jest najemca, a nie jej właściciel. Decydując się na przepisanie licznika wszystkie faktury za energię elektryczną będą wystawiane na rzeczywistego użytkownika lokalu. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że pomimo nieuregulowania należności za prąd przez właściciela energia elektryczna niezostanie odcięta. Oczywiście pod warunkiem, że najemca regularnie opłaca własne rachunki za prąd. Warto więcej przepisać licznik, ponieważ nie jest to aż tak trudne, jakie może się większości osób początkowo wydawać.

Przepisanie licznika prądu elektrycznego

Jak w praktyce wygląda przepisanie licznika prądu elektrycznego

W celu przepisania licznika prądu elektrycznego należy wcześniej przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który powinien zostać wypełniony wspólnie przez najemcę i wynajmującego. Następnie wypełniony protokół musi zostać dostarczony do dostawcy energii elektrycznej. W zależności od polityki prowadzonej przez dostawcę protokół może być:

– dostarczony drogą pocztową,

– dostarczone osobiście do punktu obsługi klienta,

– dostarczony drogą elektroniczną.

Kolejny etap to już tylko oczekiwanie na podjęcie działań przez dostawcę energii elektrycznej. Czas oczekiwania na przepisanie licznika prądu elektrycznego (https://przejmijlicznik.innogy.pl/) może być bardzo zróżnicowany, ale najczęściej waha się od dwóch tygodni do miesiąca. Dlatego warto zadbać o to na początkowym etapie najmu!