Stacje ultra szybkiego ładowania

Rozwój elektromobilności – nowe perspektywy w zakresie ładowania samochodów elektrycznych

Elektromobilność rozwija się coraz prężniej w Ameryce, ale również w całej Europie. Obecnie użytkownicy samochodów elektrycznych mają coraz większe możliwości ładowania swoich pojazdów. Producenci wiedzą jednak, jak ważne jest zapewnienie możliwości bardzo szybkiego ładowania. Pracują więc nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają wynieść elektromobilność na jeszcze wyższy poziom.

Stacje ultra szybkiego ładowania

Rozwiązaniem, które ma stać się powszechne w przeciągu zaledwie kilkudziesięciu miesięcy, będą stacje ultra szybkiego ładowania (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/stacje-ladowania-samochodow-elektrycznych) rozstawiane przede wszystkim przy drogach szybkiego ruchu co 100-120 km tak, by umożliwić szybkie ładowanie samochodów elektrycznych w przypadku pokonywania długich dystansów. Stacje te mają korzystać z sieci CCS, czyli Combined Charging System i umożliwić ładowanie akumulatora do około 80 procent w przeciągu zaledwie pół godziny.  Część aut znajdujących się w ofercie popularnych producentów korzysta jednak z innego systemu – CHAdeMO, który nie jest kompatybilny z gniazdem nowych stacji. Możliwe jest jednak zaopatrzenie się w specjalną wejściówkę w cenie kilkuset dolarów, która umożliwi ładowanie samochodu również przy pomocy innego systemu. To jednak nie koniec planów – współpraca wielkich marek samochodów ma zaowocować powstaniem w Europie podobnej sieci kilkuset ładowarek, których moc będzie osiągać nawet 350 kW, a to zaowocuje możliwością ładowania samochodów w około 20 minut na aż 300 km zasięgu.

Perspektywy ładowania na przyszłość

Biorąc pod uwagę obecne ograniczenia związane z korzystaniem z samochodów elektrycznych, można łatwo dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku ładowanie bezprzewodowe. Wszystko dlatego, że samochody elektryczne mają mniejszy zasięg niż te spalinowe i prawdopodobnie szybko się to nie zmieni. Tym samym konieczne jest podłączanie ich do zasilania częściej. Ładowanie samochodów elektrycznych z kabla może jednak generować duże straty energii, dlatego indukcyjne ładowanie jest rozwiązaniem bardziej korzystnym. Wystarczy, by w określonych miejscach takich jak centra handlowe, dom czy praca znajdowały się specjalne miejsca postojowe, w których samochód jednocześnie będzie mógł się ładować. Jest to z pewnością świetna perspektywa na przyszłość, choć do jej wcielenia w życie wciąż jeszcze daleko i to przede wszystkim dlatego, że obecnie brak jeszcze samochodów w produkcji seryjnej, które wspierają indukcyjne ładowanie.