Energia słoneczna – jakie są rodzaje ogniw słonecznych?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić 4 różne typy ogniw słonecznych. Pierwsze z nich to ogniwa selenowe, a kolejne to: ogniwa krzemowe, barwnikowe i polimerowe. Warto wspomnieć jednak o tym, że producenci działający na naszym rynku oferują jedynie panele fotowoltaiczne, które oparte są na krzemie. Energia słoneczna może być wykorzystana nie tylko w domu, ale również w dowolnym przedsiębiorstwie.

Monokrystaliczne ogniwa słoneczne

energia słonecznaMonokrystaliczne ogniwa słoneczne wyprodukowane są z pojedynczych kryształków krzemu, które poprzecinane są na bardzo niewielkie kawałki. Ogniwa te charakteryzują się ciemną barwą, dlatego też są łatwe do rozpoznania. Panele wykonane z monokrystalicznych ogniw wyróżniają się bardzo dużą żywotnością i wysoką sprawnością, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Monokrystaliczne ogniwa pozwalają przetworzyć nawet do 22% energii słonecznej. Jedyną wadą ogniw fotowoltaicznych tego typu jest dość wysoka cena.

Polikrystaliczne ogniwa słoneczne

Bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie także polikrystaliczne ogniwa słoneczne, które wyprodukowane są z kolei z polikrystalicznych kryształków krzemu. Ogniwa te można rozpoznać po niebieskiej barwie. Główną cechą charakterystyczna ogniw polikrystalicznych jest olbrzymia odporność i konkurencyjna cena. Jeżeli chodzi o samą sprawność paneli słonecznych to wynosi ona od 14% do 18%. Osoby, które interesuje darmowa energia słoneczna, powinny postawić w pierwszej kolejności na ogniwa polikrystaliczne. Według wielu specjalistów z branży, to właśnie one najlepiej sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych.

Amorficzne ogniwa słoneczne

W chwili obecnej najbardziej zaawansowane technologicznie są amorficzne ogniwa słoneczne, które produkowane są z niewykrystalizowanego krzemu. Ogniwa te można rozpoznać nie tylko po bordowym zabarwieniu, ale również po tym, że są nieco mniejsze w rozmiarze od swoich konkurentów. Niestety tego typu elektrownie słoneczne mogą pochwalić się wydajnością na poziomie od 6% do 10%. Największą zaletą jak łatwo się domyśleć jest bardzo przystępna cena, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup.