Przepisanie licznika prądu elektrycznego

Jakie są najpopularniejsze metody kompensacji mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej ma na celu nie tylko zmniejszenie współczynnika mocy, ale również poprawienie trwałości sieci. Jak powszechnie wiadomo, bardzo duża ilość mocy biernej niestety przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Na szczęście można skorzystać z wielu metod, które całkowicie eliminują opłaty za pobór energii biernej.

Metody kompensacji mocy biernej

kompensacja mocy biernejW sieciach elektroenergetycznych możemy wyróżnić dwie główne metody kompensacji mocy biernej. Pierwszą z nich jest naturalna metoda, której głównym celem jest jedynie poprawienie poszczególnych parametrów sieci. Drugą jest z kolei metoda sztuczna, która jak sama nazwa wskazuje, polega na sztucznym skompensowaniu mocy biernej. Pierwsza metoda w zupełności wystarczy w sieciach elektroenergetycznych z niewielką ilością odbiorców indywidualnych. W bardzo rozległych sieciach naturalny sposób kompensacji nie wystarczy, dlatego też korzysta się ze sztucznych metod poprawiania parametrów sieci.

Jakie są naturalne metody kompensacji?

Naturalne metody kompensacji sieci elektroenergetycznej polegają przede wszystkim na doborze odpowiednich silników o właściwej mocy oraz na zamianie silników niedociążonych na mniejsze. Naturalne metody mają na celu niedopuszczenie do pracy jałowych transformatorów i silników. Do naturalnych metod kompensacji można zaliczyć także stawianie na silniki synchroniczne zamiast popularnych silników indukcyjnych.

Jakie są sztuczne metody kompensacji?

Jeżeli chodzi o sztuczne metody kompensacji sieci energoelektrycznych, to możemy zaliczyć do nich np.: instalowanie specjalnych baterii kondensatorów oraz wykorzystanie nowoczesnych kompensatorów wirujących, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

O czym należy pamiętać?

Z powodu okresowych podwyżek cen energii elektrycznej, kompensacja mocy biernej bardzo mocno zyskała na popularności. Pamiętać należy jednak o tym, że optymalizacja kosztów i ewentualne oszczędności nie są jedynym powodem, dla którego warto postawić na sprawny układ kompensacji. Skuteczna kompensacja to najprostszy i najszybszy sposób, aby wyeliminować opłaty za moc bierną i zwiększyć niezawodność całego układu zasilającego.