Prąd budowlany, czyli sposoby pozyskiwania prądu podczas budowy

Budowa domu lub innego obiektu wiąże się z koniecznością pozyskiwania energii elektrycznej. Jest ona niezbędna do zasilania niektórych maszyn budowlanych, prowadzenia prac montażowych oraz oświetlenia placu budowy. Prąd budowlany można pozyskiwać na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to tymczasowe przyłącze, a drugi to agregat prądotwórczy.

Prąd budowlany z sieci energetycznej

Jak już wspomniano, prąd budowlany z sieci energetycznej https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana można pozyskać za pomocą przyłącza tymczasowego. Jest to specjalnie przygotowane przyłącze, które ma dostarczać prądu do prac budowlanych. Co więcej, jest ono konieczne ze względu na przepisy prawa, które zabraniają korzystać z prądu z przyłącza stałego do celów budowlanych. Prąd budowlany można pozyskiwać za pomocą kilku taryf. Należą do nich m.in.:

Taryfa jednostrefowa tzw. C11 to stała stawka za kilowatogodzinę (kWh) przez całą dobę. Umożliwia ona korzystanie z maszyn niezależnie od pory dnia i nocy, gdyż nie będzie to miało wpływu na wysokość rachunku. Liczy się tylko wysokość zużycia. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, dobre zwłaszcza dla tych, którzy planują intensywnie pracować przez całą dobę.

Taryfa dwustrefowa tzw. C12a w tej taryfie występują dwie stawki, uzależnione od pory dnia. Idealne dla osób, które wszystkie prace mają zaplanowane z wyprzedzeniem.

Taryfa dwustrefowa, czyli C12b obejmuje dwie stawki za kilowatogodzinę, gdzie cena prądu jest niższa w godzinach nocnych. To rozwiązanie dla tych, którzy większość prac będą realizować nocą.

Agregat prądotwórczy

Na wielu placach budowy można znaleźć agregaty prądotwórcze. Są one jednak wykorzystywane zwykle tymczasowo, np. w sytuacjach braku energii elektrycznej, oczekiwaniu na tymczasowe przyłącze lub np. w momencie, gdy pierwsze prace prowadzone są na jesieni i w ciągu zimy ma nastąpić przerwa.

Agregat prądotwórczy wymaga paliwa, a także odpowiednich warunków, np. właściwej wentylacji pomieszczenia. Niemniej jest to rozwiązanie, które może się sprawdzić w niektórych przypadkach.