Uniwersalna taryfa G11

Właściciele gospodarstw domowych mają do wyboru taryfy energii jednostrefowe i dwustrefowe oraz ich różne warianty. Jeśli taryfa zostanie dopasowana do rzeczywistych potrzeb danego konsumenta, to może on zaoszczędzić na rachunkach za prąd. W niektórych przypadkach bardziej opłacalnym wyborem będzie taryfa z dwustrefowym rozliczeniem aniżeli taryfa jednostrefowa czy też nawet taryfa z licznikiem przedpłatowym.

Uniwersalna taryfa o symbolu G11

W przypadku gospodarstw domowych najczęściej wybieraną taryfą energii jest taryfa G11. Jest to taryfa jednostrefowa, czyli ze stałą stawką cenową za kilowatogodzinę przez całą dobę. Na wysokość rachunków za prąd nie ma wobec tego wpływu to, na jakie godziny przypada największe zużycie energii. Jeśli w gospodarstwie domowym zużycie prądu jest nieregularne i przypada również na godziny szczytowe, to jak najbardziej warto korzystać z uniwersalnej taryfy G11. W przypadku gospodarstw domowych, gdzie możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania energetycznego na godziny pozaszczytowe, czyli wieczorne i nocne, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na taryfę dwustrefową.

 

A może taryfa G11p czy tez taryfa weekendowa G11w?

Taryfa G11 to nie jedyna z dostępnych opcji. Do wyboru są także odmiany tej taryfy, a mianowicie taryfa G11p i  taryfa G11w. Obie te taryfy są taryfami z licznikiem przedpłatowym. Jeśli ktoś decyduje się na którąś z tych taryf, to musi liczyć się z koniecznością wymiany dotychczasowego licznika prądu. Jak zatem wygląda w praktyce korzystanie z taryfy z licznikiem pre-paid? W jej przypadku oplata za pobór prądu pobierana jest z góry. Trzeba zatem kupić wcześniej potrzebna ilość kWh i korzystać z niej aż do całkowitego zużycia. Nie trudno jest się domyślić, że taryfy z licznikiem przedpłatowym są świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domków letniskowych. Jest to również korzystna opcja dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem. A skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie taryf z licznikiem pre-paid? Głównym zamierzeniem było skierowanie tego typu taryf dla klientów mających problemy z terminowym regulowaniem rachunków za prąd.

źródło: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/jaka-taryfa-g11-czy-g12/